Period isčekivanja bebinog rođenja, posebno u poslenjim mesecima trudnoće, mnogim trudnicama prolazi u suočavanju s problemima u cirkulaciji, bolovima u leđima, pogotovo u donjem delu, natečenim nogama i stopalima, te otežanim kretanjem.
Pitanja poput ” Da li je dozvoljena masaža u trudnoći, kako mi može masaža pomoći, koliko često smem da idem na masažu, ko je obučen za rad sa trudnicama, gde da nađem obučenog terapeuta za moje stanje, kako li se izvodi masaža trudnica, su samo neka od čestih pitanja koja muče sve trudnice… a evo i odgovora koje tražite
Apsolutno- DA! Ako je izvodi pravilno obučeni terapeut.
Masaža može biti od velike pomoći u ublažavanju tegoba u trudnoći, ali ona mora biti posebno prilagođena. Masaža trudnice smanjuje bol u leđima, poboljšava san, cirkulaciju krvi i priprema mišiće za porođaj, oslobađa od mentalnog i fizičkog umora.
Zbog velikih telesnih i hormonalnih promena koje se pojavljuju kod trudnice, neki lekari ne preporučuju masažu tokom prva dva-tri meseca. To je vreme kad se žena treba prilagoditi svojoj trudnoći kako bi se osećala ugodno. Drugo i treće tromesečje je odlično vreme za početak s masažom.
Preporučuje se blaga i nežna masaža, jer trudnica ne bi smela da oseti bol. To će se postići time što će terapeut obučen za rad sa trudnicama postaviti trudnicu u pravilan položaj, izvoditi pokrete koji odgovaraju telu trudnice, izdozirati pritisak, naravno, sve vreme ostvarujući komunikaciju sa trudnicom.
Masaža se izvodi tako što trudnica leži na boku, a pod glavu, između nogu i ispod stomaka se stave jastučići da bi omogućili što udobniji položaj. Masaža mora biti bez jakih i naglih pritisaka. Masira se gornji deo leđa, ruke i noge. Donji deo leđa i stomak se ne diraju, već samo lagano premazuju uljem, koje mora biti pažljivo odabrano jer jer mnogim trudnicama smetaju snažni mirisi. Preporučujemo eterična ulja za korištenje tokom trudnoće sa mirisom: mandarine, lavande, limuna.
Limfna drenaža koristi anatomska i fiziološka znanja o sastavu cirkulacije čoveka. Stimuliše aktivnost limfnih sudova , obnavlja prolazak limfe na kritičnim tačkama i ubrzava metabolizam tkiva. Učestali problemi kao što su problemi cirkulacije i inervacije u nogama, što uzrokuje otečene i bolne noge, celulit i prekomernu težinu, probleme venske cirkulacije, a posledica su prekomernog stajanja i smanjene telesne aktivnosti (dugo sedenje), a posebno u trudnoći.
Najstručnije limfnu drenažu izvode viši fizioterapeuti. Masaža se fokusira na određene delove tela, a cilj joj je podstaknuti daljnji protok tečnosti kroz telo. Ritmička masaža koja pokreće limfni system je ugodna i opuštajuća. Masaža kao sastavni deo limfne drenaže uklanja blokade u limfnom sistemu i time doprinosi opštem zdravlju.
Limfna drenaža nije preporučljiva kod trudnica koje imaju komplikacije u trudnoći i koje moraju mirovati.